Hűtőkamra építés

Egy hűtőkamra építése alkalmával sok különböző szempontot kell figyelembe venni. Mindenekelőtt sosem árt egy vázlat készítése, a pontos kivitelezhetőség miatt. Az első és legfontosabb dolog talán a hűtőkamra méretének a pontos meghatározása, és a rendelkezésre álló hely méretének a pontosítása és összehangolása, mind a szélesség, a mélység, valamint a magasság szempontjából egyaránt. Ehhez kapcsolódik, hogy a későbbiek folyamán szeretnék-e a kapacitás bővítésének a lehetőségét megtartani, valamint az esetleges szétszerelhetőségre sem árt odafigyelni, ha például szükség esetén el szeretnék költöztetni a hűtőkamrát, hiszen erre is van lehetőség. Az optimális méretezés elérése érdekében pedig egy hűtéstechnikai tervezőmérnöki támogatás sem árthat.

Fontos szempont, hogy milyen lesz az igényelt hőmérséklet, ez mindegyik hűtőnél más. A normál hűtőnél 0 fok körüli, mélyhűtőnél akár – 18-20 fok, de esetenként egyéb speciális kritériumok is meghatározhatják. A hűtőkamrában tárolandó áru típusa, valamint az anyagának és összetételének a jellemzői, illetve az a kritérium, hogy lehűteni szeretnék az árut, vagy csak egy bizonyos hőmérsékletre beállítva tárolni. Fontos szerepe van a méretnek is a tárolásban, éppen ezért figyelembe kell venni a vertikális, és a horizontális tárolás lehetőségeit is az építésnél. A hűtőkamra teljesen a mennyezetig soha nem pakolható, hiszen ezáltal a légáramlás útját elzárnák, és így nem működhetne optimális hűtéssel a hűtőkamra. A környezet hőmérséklete is befolyásoló tényező lehet, nem jó, ha túl meleg a környezet, valamint a hűtőaggregátok optimális telepítési helyének a megválasztása is befolyásoló tényező.

Olyan szempontokat érdemes előre meghatározni, mint az esztétikum, a zaj, a szellőzés, a megfelelő hozzáférhetőség és a telepítési távolság. Meg kell felelni az épület felügyeleti rendszerbe köthetőség szabályainak, és el lehet gondolkodni egy duplikált biztonsági hűtőrendszeren is, főleg abban az esetben, ha a tárolt áru értéke kifejezetten magas. Nagy méretű mélyhűtő kamráknál a padozatszigetelés alatt kötelező, hogy fűtőszál legyen. Az optimális belmagasság számítása a felesleges belső tér hűtésének az elkerülése érdekében lehet fontos. Ezen kívül figyelembe kell venni a megrendelő beruházási igényeit, valamint a használt technológia sajátosságaiból eredő adottságokat. Javasolt a fenti javaslatokat átgondolni, mielőtt hűtőkamrát építenek.

Viszont egy hűtőkamrának több előnye is van. Napjainkra már egy komoly, professzionális, naprakész technológiát kínálnak a gyártók. Hatékony hőszigetelést kínálnak a speciális panelszerkezetek által, amelyek tökéletesen illeszkednek a fugákkal egyetemben, és a hőveszteség minimalizálását, illetve a szuperhatékony hűtést is biztosítják. Változatos és célspecifikus panelfelületeket kínálnak, amelyek rozsdamentes acél- vagy alumíniumbevonatból készülnek, galvanikus felülettel. Természetesen ezek a hűtőkamrák már mind utólagosan bővíthetők vagy mobil kamraszerkezetek, amelyek csekély önsúllyal rendelkeznek. Praktikus és intelligens megoldásokat nyújtanak az energiaveszteség megelőzésére, és egyedileg kiválaszthatnak különböző extrákat, mint a hűtőkamra betekintő ablaka, vagy egy üvegajtót, esetleg LED világítást, és egyedi színválasztékra is van lehetőség, de az automatikus világítás vagy a hőmérséklet-regisztrálók is opcionálisan választhatók. Egyedi kivitelezések esetében speciális igényekre szabott méretben és kialakításban rendelhetők, és profi szakemberek által, a megadott helyszínen építik össze.

A mai modern hűtőkamrák már kétkomponensű poliuretán hab szendvicspanelből készülnek. Ennek a korszerű anyagnak a rugalmasságának köszönhető az optimális hőszigetelés és a kiváló hűtőképesség, valamint a tetszőleges méretű és jellegű kamra kialakításának a lehetősége. A hőszigetelő panelek találkozásánál, a beépített íves PVC elemek a higiéniát garantálják. A hő megtartása és a tökéletes szigetelés szempontjából a legfontosabb az elemek hézag nélküli csatlakozása. A kamrapaneleknek hőhídmentesen kell csatlakozniuk egymáshoz. Ezek a panelek a sarkok, valamint a tető- és az oldalfalak találkozásánál, a lépcsőzetes kialakítás miatt növelik a hőszigetelő képességet. A precízen és tökéletesen illeszkedő panelösszetételek a kamraszerkezet optimális hőtartását biztosítják. Egy egyedi panel kellemes, esztétikus megjelenést is biztosíthat, ha fontos a külső design.

A hűtőkamrák felületeinek meg kell felelnie a szakhatósági előírásoknak, valamint a HACCP követelményeknek is. Normál hűtőkamrák esetében, ahol 0 és +5 fok körüli a hűtés, a padozatszigetelés elhagyásával csökkenthető a beruházás értéke, ezért előfordulhat, hogy egyes esetekben, mint például a húshűtő vagy tejhűtő kamráknál javasolhatja az építő cég a padlózat mellőzését. A mélyhűtő kamráknál viszont, ahol a belső hőmérséklet eléri a -18/-20 fokot, minden esetben elengedhetetlen a padlózatszigetelés. Ez a szigetelés általában többféle kivitelben is elérhető.

A hűtőberendezés minősége a hűtőkamra-építés másik kiemelten fontos szempontja. A minőségi berendezésekre általában jár a garancia, de ennek alapfeltétele a kivitelezett hűtőkamrák rendszeres karbantartása és szervizelése. Nézzünk néhány neves gyártót, akik megbízható termékekkel dolgoznak. Ilyenek a Danfoss, az Embraco, a L’unite, a Bitzer, a Güntner vagy a LU-VE.

A kialakítandó hűtőkamrákról előzetes terveket érdemes készíteni, amely nagyban megkönnyíti a végleges kapacitás felmérését és a belső elrendezés optimalizálását. A terveket a legjobb először egy kétdimenziós alaprajzon megtervezni, majd, ha van rá lehetőség, akkor egy 3D látványterv formájában is. Így pontosan az előzetes elképzelések alapján valósulhat meg a kivitelezés. Minden hűtőkamra építés megkezdése előtt a terveket a megrendelő igényei szerint egyeztetni és pontosítani kell.

Lépjen kapcsolatba velünk!